Viski Hakkında İlginç Bilgiler

Galik lehçelerde “uisce beatha”, yani “ab-ı hayat” (hayat suyu) olarak adlandırılan, ünlü kovboyumuz Red Kit’in Kızılderili arkadaşlarının ise “ateş suyu” olarak adlandırdığı viski hakkında bir kaç enteresan bilgiye değinelim bu yazıda. İçmiyorsanız bile, bu bilgilerle viski severlerin bilgisini test etmeniz mümkün olacaktır.

 

  1. Viski aslında biradır!

Çok iddialı bir cümle oldu değil mi? Hele ki viski içip kendisini ekstra sofistike gören bazı vatandaşlar bu konuda ciddi sıkıntılar çıkartabilir. Aslına bakarsanız viski gerçekten biradan köken almaktadır. Ancak tahıl maltı mayalanıp bira formatına getirildikten sonra, 2-3 kez daha distile edilerek viski elde edilir.

viski aslında biradır

  1. Viskiler çeşit çeşittir…

Burbon (bourbon), Amerika’da üretilir, bir kez damıtılır ve üretiminde genel olarak mısırdan faydalanılır.

İskoç (Skotch), İskoçya’da üretilir, iki kez damıtılır, kendine has bir is -İskoç’un “is”inden hatırlayın- kokusuna sahiptir.

İrlanda (Irish), Kayseri’de değil adı üstünde İrlanda’da üretilir. İskoç’lardan üstünlüğü kanıtlamak için tam 3 kez damıtılır. İskoç viskilerinin aksine is ve yanık kokusu yoktur.

Ayrıca Kanada’dan, Japonya’ya kadar bir çok ülkede viski üretilir ve daha fazlasında da tüketilir.

 

  1. Whisky mi? Whiskey mi?

Yoksa Viski, ya da Fiski mi? Üzerinde “Whisky” yazan viskiler Kanada, Japonya ve İskoçya’da üretilmiştir. “Whiskey” yazıyorsa, muhtemel menşei İrlanda ve Amerika’dır. “Fiski” yazıyorsa merdiven altında üretilmiştir, kaçarak uzaklaşınız.

Viski Whiskey Whisky Fiski

  1. Tek malt (single Malt) viskilerin %90’ı İskoçya’dan gelmektedir.

Bu bir sanat dalı olarak değerlendirilebilir. En bilinen markaları Macallan, Talisker, Glendfiddich, Glenmoraige, Glenlivent, Laphroaig, Ardbeg’dir.

Akşamdan kalma hangover

  1. Son kullanım tarihi…

Bir viski şişesini açmadan 100 sene saklayabilirsiniz. Açtınız mı 5 senede tüketmeniz tavsiye edilir. Bir gecede, tek başınıza tüketirseniz en iyi ihtimalle baş ağrısı yapar –ben demiyorum bak, arkadaşlar söylüyor!

 

  1. Meleklerin Payı

Töbe estafurullah! Alkol bildiğiniz gibi uçucudur. Viski konulduğu fıçılarda “olgunlaşırken” yılda %2 civarında alkol uçar gider. Buna da “meleklerin payı” adı verilir. ABD’nin güneyinde olduğu gibi sıcak yerlerde bu oran artabilir.

meleklerin payı

  1. Kanserle savaş!

Kırmızı şarap gibi, malt viskide de kanser hücrelerinin gelişimini durduran anti-oksidanların bulunduğu bilinmektedir. Ancak çoğu zaman kimse alkolün kendi başına kanserojen etkisinden bahsetmez. İçince, aslında pek de öyle güzelleşilmez.

 

  1. Dünyanın en pahalı viskisi!

Eski deyip geçmeyeceksin. Bak bakalım dedenin bıraktığı sandıktan rakı yerine viski şişesi çıkacak mı? Geçtiğimiz yıllarda, 67 yıllık bir şişe Macallan tam 460.000 Amerikan dolarına satıldı –dördüncü maddede single malt sanat dalıdır demiştim değil mi?

 

  1. Viskiye tat veren 800 kimyasal!

Malt viskiye tadını veren 800 farklı kimyasal olduğu düşünülmektedir. Bunlardan sadece 400’ü tanımlanabilmiştir. O fıçılara çişini yapan yoktur umarım…

 

  1. Özel okul fiyatlarının artma sebebi viskidir!

Ben yazdım oldu: http://ackuzu.com/ozel-okul-fiyatlarinin-artma-sebebi-viski/

viski çeşitleri

One thought on “Viski Hakkında İlginç Bilgiler

Comments are closed.