Sevgililer Günü Pazarlama Hikayesi

Sevgililer Günü kampanyaları ile ilgili pazarlama hikayelerimize kaldığımız yerden devam edelim. Bu seferkiler Türkiye gibi “mutaassıp” ülkelerde pek uygulanabilir değil gibi. (Daha önceki makaleyi okumadıysanız buraya tıklayınız)

 

Seksperler İçin Takside Ücretsiz Prezervatif

Hmm, bu başlık bile fazla gelmiş olabilir. Ama korkmayın, sizi edebinizden edecek değilim, gelin dinleyin. Bir arkadaşınızla buluşacaksınız, biraz geç kalmışsınız, arabanız yok ya da park derdi ile uğraşmak istemiyorsunuz, yoldan geçen ilk taksiyi çevirdiniz.

Trojan prezervatif taksi sevgililer gunuTaksiye bindiniz, kapıyı kapatır kapatmaz hop, içeride yanarlı dönerli ışıklar eşliğinde bir müzik çalınıyor kulağınıza. Bu müzik bir yerden tanıdık mı ne? A-ha, Discovery Channel’da yayınlanan Cash Cab programının içine düşmüşsünüz. Bu programda, yarışmacılar gidecekleri yere kadar, şoförleri tarafından kısa bir sınava tabii tutuluyorlar. Eğer kendilerine sorulan soruları bilirlerse, 1000 Dolar’a kadar para kazanabilmeleri mümkün oluyor.

Bu konsepti kendi sevgililer günü kampanyalarına uyarlamak isteyen Amerika’nın meşhur Trojan prezervatif markası, 14 Şubat’ta Manhattan’da kendi taksilerini hazır ediyor. 14 ve 15 Şubat’ta akşam 7 ile sabah 2 arasında hizmet veren bu taksilerde, Trojan Marka Elçileri yolculara cinsel sağlık bilgilerini test etmek için sorular soruyor. Sorulardan beşini doğru yanıtlayana, bir kutu kondom hediye. Peki, soruların tamamını doğru yanıtlayan seksperler? Onlara da bir yıl boyunca yetecek kadar prezervatif hediye ediliyor. Umarım refleks olarak “Zaten 1 kutu yeterdi” diyeniniz olmamıştır 🙂

Trojan’daki pazarlamacılar, kampanyayı kondomoloji adında, cinsel sağlık bilgileri içeren bir web sitesi ile “prezervatiflerin kısa bir tarihi” isimli kısa bir film ile bir bütün haline getirerek başarıya ulaşmışlar diyebiliriz.

 

IKEA’nın Şaşırtan Beşiği!

Mavi zemin üzerine, sarı IKEA yazısı… Dünyadaki bilinirliği en yüksek olan markaların başında gelen IKEA, Avustralya’da bilinmedik bir reklam kampanyasına imza attı.IKEA Sevgililer Gunu Reklami

2013 yılının 14 Şubat haftasında, Avustralya’daki bazı gazete ve web sitelerinde aşağıda gördüğünüz bebek yatağı ilanı yayınlandı. Bu ilana göre, 14 Kasım 2013’te, yani sevgililer gününden tam 9 ay sonra doğacak tüm bebeklere, bu ilanla alışverişe gelinmesi halinde yatakları IKEA’dan hediyeydi!

Aslında tıbbi olarak hamilelik süresi farklı bir şekilde hesaplanıyor olsa da, ayrıca IKEA’nın bu iddialı reklamı herkes tarafından hoş karşılanmasa da, bu kampanya amacına ulaşmış gözüküyor. Reklamın kötüsü olur, ancak bu bence o kötü reklamlardan değil. Sevgililer Günü için akıllıca bir pazarlama fikri.

 

Durex’in Cevabı

Yukarıdaki iki pazarlama hikayesi ile ilişkili olmasa da, Durex’in babalar gününde yayınlanan reklamı sanki onlara bir cevap niteliğinde. Yaratıcılık konusunda sınır tanımayan pazarlama profesyonelleri ve iletişim uzmanlarının önünde bir kez daha saygıyla eğiliyor ve sizi bu kısa ama muhteşem reklam ile baş başa bırakıyorum.

 

durex babalar gunu reklami

Rakiplerimizin Ürünlerini Tercih Edenlere: Babalar Gününüz Kutlu Olsun!

Ha bu arada az kalsın unutuyordum, sevgililer gününüz kutlu olsun!

Make love, not war!