Sevgililer Günü Pazarlama Hikayeleri

Sevgililer Günü kapıda! Henüz hediyenizi almadınız mı? Üzülmeyin, pazarlamacılar size birbirinden harika ürünlerini satmak için çoktan işe koyulmuştur. Peki, gerçekten fark yaratan, bir kırmızı kalp ve güllere takılıp kalmadan; öne çıkabilen birkaç pazarlama hikayesine göz atmaya ne dersiniz? Hadi gelin, Sevgililer Gününde, öncesinde ve sonrasında markasını konuşturmaya ant içmiş, yaratıcı pazarlamacıların kampanyalarını inceleyelim.

 

Özel Şoför ile Çiçek Teslimatı

Kırmızı güller, sevgililer gününün vazgeçilmez bir parçasıdır. Onları kendi elinizle sevgilinize vermek en güzeli olsa da, günlük hayatın koşturmasında bu pek mümkün olmayabiliyor. Onun yerine çiçeksepeti gibi alternatifler, ya da tanıdık bir çiçekçinin teslimat hizmeti yardımımıza koşuyor.

Uber, Amerika menşeili bir araba kiralama firması. Sürücü hizmeti de veren bu şirket, geçtiğimiz yıl sevgililer gününde akıllıca düşünülmüş bir pazarlama taktiği ile rakiplerinin önüne geçmeyi başardı. Şık bir takım elbise içerisinde, özel bir şoför, sadece sevgilinize çiçeğinizi iletmek için direksiyon başına geçiyor. Belirttiğiniz adrese, istediğiniz saatte, aşkın sembolü kırmızı gülleri sizin adınıza iletiyor.sevgililer gunu cicek uber netflorist

Sevgilinizin iş yerinde, herkes harıl harıl çalışırken, başkalarına gelip giden sıradan çiçek teslimatlarının yanında, bu tarz bir teslimat nasıl sükseli olur düşünsenize? “Ah canım sevgilim, ne zahmet ettin, ne gerek vardı” diyebilir tabii sevdiceğiniz, inanmayın! Bir sonraki sevgililer gününde hiç oralı olmayın bakalım neler geliyor başınıza –erkekler için tabi bu söylediğim.

Bu arada, Uber de bu akıllıca düşünülmüş pazarlama kampanyası sayesinde sadece adından söz ettirmekle kalmıyor, kaynaklarını en etkin şekilde kullanmış oluyor. Çünkü hali hazırda şoförleri var, arabaları da var. Özellikle gündüz vakit de bol. Teslimat için de, standart şoför ücretini almayı ihmal etmiyorlar. Dolayısıyla herkes memnun bir halde bu sevgililer günü kampanyasını tamamlıyor.

 

Bir Aşk Hikayesi Animasyonu

İngiliz telekomünikasyon devi Orange, basit ama bir o kadar da etkili kampanyası ile 2011 yılında gönülleri fethetmişti. Sosyal medyanın nimetlerinden sonuna kadar faydalanmak isteyen Orange, sevgililerden tanışma hikayelerini Twitter aracılığıyla #feedlovestories hashtagi ile kendilerine iletmelerini istemişti.

Gelen hikayelerden “şanslı” bazıları kısa animasyon filmlere çevriliyor ve Orange’ın YouTube kanalından yayınlanıyordu. Tabi kimin hikayesinin yayınlandığı ilan edilmediği için, herkes en az bir kere YouTube kanalına uğruyordu. Kendi hikayesini görenler bunu daha fazla kişi ile Facebook, Twitter ve diğer sosyal medya araçları üzerinden paylaşıyordu. Kimisi ise başkalarının hikayelerini takip ediyor, onlar da beğendiklerini arkadaşları ile paylaşıyordu.

sevgililer gunu carl ve ellie orangeupGünün sonunda çılgınca hit alan Orange YouTube kanalı amacına ulaşmış oluyordu. Çünkü ne kadar çok ziyaretçi gelirse, o kadar çok potansiyel müşteri Orange’ın kapısının önünde bekliyor demekti. Mesela şu an AçKuzu sitesine giren ortalama 100 kişiden 1’i yukarıda ve sağ tarafta gördüğünüz reklamlara tıklıyor. Anlık olarak siteye giren kişi sayısını 10 katına çıkartsak, 10 kat daha fazla tık alabilirim. Peki orange gibi 1000 katına çıkartabilirsem ne olur? Ne olacak, daha güzel yazılar yazar, hepinize içecek bir şeyler ısmarlarım. 😀

Bir sonraki makalede, daha agresif sayılabilecek iki sevgililer günü pazarlama hikayesini daha inceleyeceğiz. O zamana kadar sevgiyle kalın! Bir sonraki makale tam olarak şurada.

One thought on “Sevgililer Günü Pazarlama Hikayeleri

Comments are closed.