Sevgililer Günü Hikayesi

Her yıl Şubat ayı yaklaştığında, yılbaşı alışverişi çılgınlığından kalma çam ağaçları vitrinlerden kalkarken, yerlerini kalplere ve çiçeklere bırakırlar. Sevgililer Günü tarihi, nam-ı diğer Saint Valentine’s Day yaklaşmaktadır. Gelin, İngiltere gibi eli sıkı sayılabilecek bir ülkede bile her yıl 1 Milyar Pound’dan fazla (3,5 Milyar+ Türk Lirası) harcamaya sebep olan “Aziz Valentin Günü”nün hikayesine bir göz atalım.

Aziz”lik, Katolik Hristiyan inancında kelime anlamıyla “kutsal” anlamına gelen bir mertebedir. Katolik Kilise’si, kimseyi “aziz” yapmadığını, sadece azizleri tanıdığını belirtir. Bu kişilerin Hristiyanlık için büyük hizmetler yaptıklarına, en az 2 mucize gösterdiklerine ve şimdi cennette olduklarına inanılır. Aziz olduklarına işaret eden mucizeler de çeşitli hikaye ve efsanelerin yanı sıra günümüz İncil’inde anlatılır.

saint-valentine-aziz-valentinGeçmişte birden fazla Valentin azizlik mertebesinde tanındığı için hikayeleri birbirine karışmıştır. Ancak bizim 14 Şubat’ta kutladığımız sevgililer günü ile ilişkilendirilen St. Valentin’in M.S. 3. Yüzyıl’da Roma İmparatoru 2. Claudius zamanında yaşadığına inanılır. 2. Claudius deyip geçmeyin, tam adı Marcus Aurelius Claudius Augustus Gothicus’dur. Ancak saltanatı, adı kadar uzun sürmemiş, sadece 2 yıl tahtta kalmıştır. Sonrasında belki de Aziz Valentin’e yaptığı “yamuk”tan dolayı yataklara düşüp, vefat etmiştir.

2. Claudius Roma topraklarını daha da genişletmek isteyen hırslı bir liderdi. Dikkatlerinin dağılacağı gerekçesiyle askerlerine evliliği men etmişti. Buna rağmen St. Valentine, evlenmek isteyen askerlerin Hristiyan adetlerine göre evlenmelerini sağlıyordu. Bugün Katolik Mezhebi’nin başkenti sayılan Vatikan’ı içinde barındıran Roma’da, 3. Yüzyılda hala Pagan dini geçerliydi. Eee, hem imparatorun emrine karşı geleceksin, bir de üstüne başka bir dini yaymaya çalışacaksın, ne olur? Ne olacak, almışlar bizim Aziz Valentin’i içeri.

İmparator Cladius, bizzat sorgulamak istemiş bu enteresan ama mütevazi adamı. Valentin’in konuya yaklaşımı hoşuna gidince, koca imparator onu kurtarabilmek adına Paganizmi seçmesi konusunda ikna etmeye bile çalışmış. Valentin bu teklifi reddedip, üstüne Cladius’u Hristiyanlığa davet edince, idam listesine en önden ismi yazdırılmış.

İdam sırasını beklerken, başında duran başgardiyan Asterius’un kör kızı Julia’yı bir mucize eseri iyileştirmiş. Ardından, artık gözleri gören kızın okuması için “Sizin Valentin’iniz” (Your Valentine) olarak imzaladığı, tarihteki ilk Valentine kartını -sevgililer günü kartı- bırakmış. Bu mucize, gardiyan Asterius, ailesi ve uşaklarından oluşan 44 kişinin Hristiyanlığı seçmesini sağlasa da, Valentine idamdan kurtulamamış.eros-cupid-sevgililer-gunu-ask-oku-iska

Peki sevgililer gününü neden 14 Şubat’ta kutlarız?

Kimine göre Aziz Valentine bir 14 Şubat sabahı idam edildiği için. Kimilerine göre ise 13-15 Şubat tarihleri arasında kutlanan eski bir Roma adeti olan Lupercalia’dan dolayı. Bu eski adete göre, şehirdeki kötü ruhlar kovuluyor, böylece şehirde sağlık ve bereket bir sene daha hüküm sürüyor. Bu adet de 4. Yüzyıl’ın sonunda Papa 1. Gelasius tarafından kaldırılıyor ve yerini 14 Şubat’ta kutlanacak, Hristiyanlık’la ilgili başka bir gün alıyor.

İnsanlar uzun yıllar Şubat’ın 14’ünü Aziz Valentine ve diğer azizleri anmak için kutlarken, 1382 yılında İngiliz kralı 2. Richard’ın nişanlılığının yıl dönümünü kutlamak için Geoffrey Chaucer’in yazdığı eserle işin içine romantizm giriyor.

For this was on seynt Volantynys day
Whan euery bryd comyth there to chese his make

Bugün St. Valentine günü olduğundandır,
Her kuşun bu zamanda buralara gelip eşini seçmesi

Konu aşk olduğundan, “işin içine Fransız’lar ne zaman girecek?” diye merak ediyorsanız, 1400 yılında Fransa Kralı 6. Charles, Şubat’ın 14’ünün bir festival eşliğinde kutlanacağını ilan ediyor. Bu festival boyunca kadınların, aşıkları arasındaki atışmaları dinleyeceklerinden ve aralarında seçim yapabileceklerinden de bahsediliyor.

pepe le pew sevgililer gunu cicek cikolata hediyesiYine de siz hediyenizi hazır edin, sevgilinizin kalbi, sizin de kafanız kırılmasın diye; ne olur, ne olmaz. 🙂

Bir sonraki yazımda, sevgililer gününde hediye önerilerinde bulunmak yerine, pazarlamacı ve iletişimcilerin bu günde kırmızı güller, kalpler ve gülücüklerden öteye geçmek için gösterdikleri birkaç başarılı pazarlama kampanyasından bahsedeceğim bahsediyorum, hemen buraya tıklayarak okuyabilirsiniz.

Sevgiyle kalın 😉