Günlük Hayata Dair Az Bilinen Psikolojik Gerçekler

Günlük Hayata Dair Az Bilinen Psikolojik Gerçekler

 

Bence psikolojinin amacı, insanların neyi, neden yaptığını açıklayabilmek, insanoğlunu daha yakından tanıyabilmektir. Başkalarını tanıyabilmek için önce kendimizi tanımak gerektiğine inanıyorum. Bunun için de geçtiğimiz günlerde karşıma çıkan enteresan psikolojik bilgiler içeren bu listeyi sizlerle paylaşıyorum.

 

 1. Hedeflerinizi başkaları ile paylaştığınızda, onları başarma ihtimaliniz düşüyor.

Aslında bunun tam tersini düşünüyordum. Sonuçta başkalarına “ben bu işi başaracağım” dediğimizde, sözümüzü yere düşürmemek ya da üzerimizde oluşan kamuoyu baskısının altında ezilmemek üzere daha motive olmamız gerekli değil mi? Değilmiş…

Niyetimizi insanlarla paylaşmamız, beynimizi o işi başarmışız gibi yanıltmamıza sebep olup, o iş üzerine daha fazla gitmemizin önüne geçiyormuş. O yüzden hedeflerimiz söz konusu olduğunda, “söz gümüşse, sükut altındır” düsturuna sığınmakta fayda var gibi gözüküyor. Bir de nazar var, nazar. 🙂 (kaynak)

Hedeflerinizi başkaları ile paylaştığınızda, onları başarma ihtimaliniz düşüyor

 1. Zeki insanlar kendilerini hafife almaya, cahiller ise kendilerini mükemmel görmeye eğilimlidirler.

Psikolojide buna Dunning-Kruger Etkisi deniyor, bizse “cahil cesareti” ile bu durumu açıklayabiliyoruz. Charles Darwin’in de bu konuda güzel bir aforizması var “Cehalet, genellikle bilgi sahibi olmaktan daha çok özgüvene sebep olur”. (kaynak)

Dunning Kruger etkisi cahil cesareti

 

 1. Kendinizi iyi bir uyku çektiğinize ikna ederseniz, beyniniz hakikaten yeterince uyuduğunuzu sanacaktır.

Hemen herkes istediği kadar uyuyamıyor. Sanırım modern yaşamın bir götürüsü bu. Ama nispeten az uyuduğunuz bir sabaha uyandığınızda, kendinize iyi uyuduğunuz konusunda telkinlerde bulunursanız, beyniniz de bir süre sonra size ayak uyduruyor. Bu sayede günlük performansınız da artıyor.

Ben, yatağa geç girebildiğim gecelerde “5 saat uyku adam olana çok bile” diyerek kendimi önceden de koşullandırarak bu etkiyi arttırmaya çalışıyorum. (kaynak)

uyku ve uykusuzluk

 

      4. Bazı dini ibadetler stresi azaltır.

Bunu ben demiyorum, “Amerikan Psikiyatri Yayıncılık Duygudurum Bozuklukları Ders Kitabı” diyor. Ancak herşeyden büyük bir güce teslimiyetin de insanı rahatlatacağına inanıyorum. (kaynak)

 

 1. Başkaları için ne kadar para harcarsarsanız, o kadar mutlu olursunuz.

Aslında bunu sadece para ile sınırlamamak gerekir. Sevdiklerimiz için harcadığımız zaman ve efor da genel olarak bizi mutlu edebilir. (kaynak)

 

 1. En sevdiğiniz şarkı muhtemelen hayatınızdaki duygusal bir olayla ilişkilidir.

Sebebinden emin değilim, ama benim için ortaokul zamanlarından beri favori şarkım Sting’den, “Shape of My Heart”. 1996 yılında, 60 dakikalık bir kasetin tamamına bu şarkıyı kaydedip, Walkman’imde durmadan dinlediğimi bilirim (evet gençler eskiden kaset doldurmak ve Walkman gibi konseptler vardı hayatımızda). Belki Leon filmindeki Mathilda’nın da buna etkisi olmuş olabilir 🙂 (kaynak)

leon-mathilda-shape-of-my-heart

 

 1. Müzik, dünyayı algılayış biçiminizi değiştirir.

Keyifli bir parça dinlediğimizde mutlu oluruz. Aksine hüzünlü bir parça ise modumuzu düşürebilir. Ancak sadece bunları hissetmekle kalmayıp, dinlediğimiz müziğe göre dünyaya da pembe veya kara gözlüklerle bakmaya başladığımızı biliyor muydunuz? (kaynak)

muzik-mutlu-eder

 

 1. Eşyalar yerine tecrübelere para harcadığınızda daha mutlu olursunuz.

Sonuçta eşyalar eskir, gider. Güzel anılar ise hep sizinle kalır. O zaman eşya yerine, anı biriktirmek daha doğru değil midir?

Tabi bu durumun farkında olan pazarlamacılar da boş durmayıp ürünlerini tanıtırken, o ürünün faydaları ile birlikte yaşanabilecek tecrübeleri ön plana çıkartmaya çalışıyor. Bakınız Axe reklamları, bakınız Ramazan aylarındaki Coca-Cola’lı aile yemeği keyifleri… (kaynak)

 

 1. Para ile saadet olur, ama bir yere kadar.

Evet, para ile istediğimiz eşyaları ve tecrübeleri elde edebiliriz. Ancak bir noktadan sonra kazandığımız ek paranın bizim günlük mutluluk seviyemize etkisi pek yokmuş gibi gözüküyor.

ABD’de yapılan bir araştırma, bu limitin, ortalama bir Amerika’lı için yıllık 75.000$ olduğunu göstermiş. Tabi ki daha fazla kazananlar hayatlarından daha memnun olduklarını ifade etseler de, “gül gibi geçinecek” paraya sahip olmanın ötesinde, mali kazançların mutluluğu arttırmadığı ifade edilmiş.

Acaba Türkiye için bu maddi sınır nerededir? Bir yerden sonra, daha çok kazanmak yerine insanın kendisini daha fazla geliştirmek için çalışması bana da mantıklı geliyor. Netekim kefenin cebi yok… (kaynak)

para-ile-saadet-olur

 

 1. Başka bir dilde düşünerek daha mantıklı kararlar alabilirsiniz.

Yapılan bir çalışma, alacağımız bir karara ilişkin risk ve faydaları ölçüp tartarken anadilimizden farklı bir dilde düşünmenin, bizleri mahkumu olduğumuz önyargılarımızdan ve alışkanlıklarımızdan uzaklaştırarak daha makul kararlar vermemizi sağladığını göstermiş.

Should I stay or should I go? (kaynak)

 

 1. Mutlu insanlarla vakit geçirmek sizi daha mutlu eder.

Bununla birlikte karamsar insanların bulunduğu ortamlardan uzaklaşmanın da faydalı olabileceğine inanıyorum. Öyleyse, insan psikolojisinin ilginç yanlarına göz attığımız bu yazıyı da keyifli bir şarkı ile noktalayalım. (kaynak)

 

 

 

4 thoughts on “Günlük Hayata Dair Az Bilinen Psikolojik Gerçekler

 1. Hocam, yakın takipteyim, sizi özledik, İzmir semalarına geldiğinizde siz de arayın ki, kendimize sizinle vakit geçirme yatırımını yapıp, para dışındaki duygusal tatmin düzeyimize katkıda bulunalım 🙂 sevgiler…
  Not: cümlede geçen 1.çoğul kişi ben ve Mükerrem Karaoğlu :))

 2. Kendimi inanılmaz boşlukta hissediyorum.Eski yaşadıklarımı çok düşünüyorum. Yeni mezun oldum şu an ailemle yaşıyorum ama eski hayatımı o kadar çok özlüyorum ki. DURAĞAN bi hayat beni yıpratıyo bunaltıyo ne yapmam lazım hiç bilmiyorum

  • Geçmişte yaşayan üzülür, gelecekte yaşayan endişelenir, bugünde yaşayan yaşar.
   İyi veya kötü, bugünü yaşa.

Comments are closed.