Down Sendromu Nedir?

Bugün için hazırladığım başka bir yazı vardı, ancak 21 Mart tarihinin öneminden dolayı onu erteliyorum. 21 Mart kuzey yarımkürede baharın ilk günü olarak kabul edilse de, bugünü daha önemli kılan bir olay daha var. Bugün 21 Mart Dünya Down Sendromu –Farkındalık– Günü.

Neden 21 Mart?

İnsan genetiğini oluşturan 23 çift kromozom, bu kromozomların üzerinde de; bizim tipimizden, yaşam süremize kadar herşeyimizi belirleyen genler bulunuyor. Her kromozom çiftinin birini annemizden, birini de babamızdan miras alıyoruz. Ancak, 21. Kromozom çiftinin, 3’lenmesi (trizomi) Down Sendromu olarak bilinen genetik soruna neden oluyor. Dolayısıyla, Down Sendromu için 21.03 tarihinin Down Sendromu Farkındalık Günü olarak belirlenmesi oldukça isabetli olmuş diyebiliriz.Down Sendromu Farkındalık Günü

Down Sendromu, büyüme geriliği, karakteristik yüz hatları ve hafif-orta derecede zeka geriliği ile karakterize bir sendromdur. Genç erişkin bir Down Sendrom’lu insanın IQ seviyesi ortalama 50’dir ki bu da 8-9 yaşlarındaki, Down Sendromu olmayan çocukların zeka kapasitelerine eşdeğerdir. İsmini, 1866 yılında bu sendromu tanımlayan İngiliz doktor John Langdon Down’dan almaktadır.

Down Sendromu hamilelik dönemindeki tarama ve sonrasındaki tanı testleri ile teşhis edilebilir. Tarama testlerinin yaygınlaşması sonucu, Down Sendromu tespit edilen hamileliklerin çoğu sonlandırılmaktadır. Yine de doğan her 1000 bebekten 1’inde görülen Down Sendromu, insanlarda en sık gözlenen kromozom anomalisidir.

Down Sendromu ile doğan bireylerin, yaşamlarının ileriki safhalarında bu sendromla ilişkilendirilmiş rahatsızlıklar açısından düzenli takip altında olmaları gerekir. Gelişmiş ülkelerde, Down Sendrom’lu bireylerin ortalama yaşam süreleri 50-60 yıldır.

Down Sendromlu Yaşlılar

Eğitim ve gerekli bakım koşullarının sağlandığı Down Sendrom’lu bireylerde hayat kalitesinin yükseldiği gösterilmiştir. Kimi Down Sendrom’lu öğrenciler, normal sınıflarda ders alabilirken, çoğu için özel eğitim kurumları gerekmektedir. Aralarında lise diplomasını alanlar olduğu gibi, üniversiteye kabul edilenler de mevcuttur. Down Sendromuna sahip bireylere gerekli koşullar sağlandığında, çalışarak topluma ve kendilerine daha fazla katkıda bulunmaları mümkündür.

Ayrıca Down Sendromu sadece insanlara özgü bir durum da değildir…

Hayvanlarda Down Sendromu Ayı Hayvanlarda Down Sendromu Kaplan

 
Özetle, Down Sendromuna sahip kişiler, özel bakım ve ilgiye ihtiyaç duyan bireylerdir. Peki, hangimizin özel bakım ve ilgiye ihtiyacı yok? Hangimiz Down Sendrom’lu bireylerden daha iyiyiz???

21 Mart Dünya Down Sendromu Gününüz kutlu olsun!

Down Sendromlu Çocuk Down Sendromlu Kız Çocuk Down Sendromlu Genç Erişkin

 

Ayrıca bkz: http://www.downturkiye.com/

5 thoughts on “Down Sendromu Nedir?

  1. Yeni birşey daha öğrendim, down sendromu sadece insanoğluna özgü değilmiş.

    • Aynen, ben de bu yazıyı hazırlarken öğrendim.

      Diğer yandan toplam kromozom sayıları türler arasında farklılık gösterse de, aynı tür içerisinde kromozom sayılarının sabit kalması ise, bence farklı bir “mucize”.

Comments are closed.