Başarılı İnsanlar İyi Bir Güne Nasıl Başlar?

Başarı çoğu zaman göreceli bir kavramdır. İnsanların neyi hedeflediği ile nereye ulaştıkları arasındaki farka göre değerlendirilebilir. Ancak öyle insanlar vardır ki, kendilerine “başarılı” demek az bile kalabilir. Peki, bu insanlar neyi bizden farklı yapıyor? Muhtemelen pek çok şeyi. Hadi gelin, farklı alanlarda başarıya ulaşmış üç büyük adamın iyi bir güne nasıl başladıklarına göz atalım.

 Önce Tabağındaki Kurbağayı Ye! Mark Twain

  1. Önce tabağındaki kurbağayı ye!

Çok mecazi bir cümle gibi dursa da, hayatında kurbağa veya kurbağa bacağı yemek zorunda kalmış insanlar bu sözü hemen kavrayabilecektir. Evet, maalesef kimileri tarafından yerlere göklere sığdırılamayan Fransız Mutfağı’nın demirbaşlarından olan kurbağa bacağı, bendeniz –ve sanırım pek çok kişi- tarafından tercih edilen bir yemek değil.

Dünyaca ünlü yazar Mark Twain de aynı görüşte olacak ki, güne başlarken ilk önce kendisine o gün en zor gelen iş neyse onu yaparak başlıyormuş. Gerçek adı Samuel Langhorne Clemens olan Mark Twain’in bu sözünü duyduğumdan beri uygulamaya çalışıyorum –hayır, sadece bir kez kurbağa yedim.

O gün size en zor gelen işi yapmayı erteledikçe, o iş gözünüzde büyür ve bütün gün canınızı sıkmaya devam eder. Hele ertesi güne ertelemeye kalkarsanız, o akşam ve ertesi gün de aynı şekilde gereksiz yere aklınızı meşgul eder.

Ancak bir işi eninde sonunda yapmanız gerekiyorsa, o gün yaptığınız ilk iş o olmalı. Böylece bütün gün sürecek kafa meşguliyetine bir son vermiş, güne 1-0 önde başlamış olursunuz. Üstelik günün en zor işini bitirdiğiniz için, geri kalanını daha neşeli ve üretken bir halde sürdürmeniz de mümkün hale gelir.

 

  1. Egzersiz yap!

Sabah uyandığımda kolumu bile kaldıracak halim olmuyor” diyorsanız, önce bir doktora görünün ve gerekli kan tahlillerini yaptırın derim. Ancak gün içindeki enerji potansiyelinizi arttırabilmek, kardiyovasküler sisteminizi –kalp ve damarlardan oluşan dolaşım sisteminiz- canlandırabilmek için düzenli olarak güne spor yaparak başlamak gerçekten faydalı olabilir. En azından şu an ABD başkanı olan Barack Obama için durum böyle.

Sabah Egzersiz Yapmak Barack ObamaSabahları yapacağınız egzersiz sonrası sadece fiziksel durumunuz değil, psikolojik durumunuz da iyileşecektir. Özellikle egzersiz sırasında ve sonrasında salgılanan hormonlar, kendinize olan güveninizi arttırırken bir yandan da “kafanızı” rahatlatacaktır. Böylece gün içerisinde doğru işlere odaklanabilmeniz mümkün hale gelecektir.

Ancak düzenli olarak spor yapmaya alışık birisi değilseniz, işi ağırdan almanızı ve egzersiz kapasitenizi zaman içerisinde yavaş yavaş arttırmanızı öneririm. Sonuçta kimse sizden bir günde başkan olmanızı beklemiyor. 🙂

 

  1. E-postanı kontrol etme, gerçekten iş yap!

Sabah ofise geldiğinizde ilk iş e-posta istemcinizi açıp gelen mesajları kontrol etmek mi oluyor? Daha kötüsü benim durumumda olduğu gibi mesajlarınız telefonunuza da geliyor ve siz daha ofise gelmeden onlE-posta Yerine Gerçekten Çalışmakarla boğuşmaya mı başlıyorsunuz? Yapmayın!

Genellikle başkalarının önceliklerini içeren e-postalar arasına daldığınızda, o gün gerçekten yapmanız gereken işten uzaklaşmış olursunuz. Ona cevap, buna işlem, şuna çözüm derken bir bakarsınız akşam oluvermiş. Geri dönüp bakarsınız “bugün ben ne iş yaptım?” diye; cevap vermeniz zor olur.

O yüzden, önce o gün başarmayı hedeflediğiniz iş neyse onu yaparak güne başlamalısınız. Eğer bu ilk maddede bahsettiğim gibi size zor gelen bir işse, buyurun, bir taşla iki kuş vurdunuz bile. Sabah sporunuzu da yaptıysanız, sizden âlâsı yok!

Bu 3. Maddeyi kendisine yol edinen kişi de David Karp. Kim olduğunu çoğunuz bilmiyor olabilir. Kendisi sosyal paylaşım ağı olan Tumblr’ı 26 yaşındayken Yahoo!’ya 1,1 milyar dolara satan arkadaş. Sanırım kendisini başarılı addedebiliriz.

 

  1. Daha yastıktan başını kaldırmadan gülümse!

Üç başarılı adam demiştim, bonus olarak kendimi ekledim. Başarılı veya başarısız olduğum tartışılır. Ancak sabahları ilk olarak yaptığım şeyin benim için faydalı olduğunu düşünüyorum ve naçizane sizlere de tavsiye ediyorum.

Hafta içi ya da hafta sonu sabahları daha yastıktan başımı kaldırmadan yüzüme kocaman bir gülümseme oturtmayı adet haline getirdim. Önce yapay olarak başlayan bu gülümseme, kısa bir sürede gerçek haline dönüşüyor – sanırım bunun bilimsel nedenlerine daha önce değinmiştik. Böylece güne süper pozitif başlayabiliyorum.

Belki de bu, sabah alışkanlıklarınızda kolayca yapabileceğiniz tek değişiklik olabilir. Ancak bununla birlikte çevrenizin ve tüm gününüzün daha iyi yönde geliştiğine kısa sürede şahit olabilirsiniz. Çünkü gülümseme ve mutluluk bulaşıcıdır.

Öyleyse, sabahları daha yataktan kalkmadan gülümsüyoruz. Ardından az bir süre de olsa sabah sporumuzu yapıyoruz. İşimizin başına geçtiğimizde hemen e-postalara sarılmak yerine o gün gerçekten yapmamız gereken –ve mümkünse bize en zor gelen- iş için kolları sıvıyoruz. Öyleyse hadi bakalım ne duruyoruz?

Eğer bu yazıyı beğendiyseniz ve yenileri yayınlandığında haberdar olmak istiyorsanız, yukarıdaki Takip Et! bölümüne e-posta adresinizi girip, gelen mesajı onaylayınız.

Sabahları Gülümseyerek Uyanmak